sfantul-sinod > Membrii Sfântului Sinod > Mitropolia Munteniei si Dobrogei

Mitropolia Munteniei si Dobrogei

 
 
I. MITROPOLIA MUNTENIEI SI DOBROGEI, cu eparhiile:
 

1. Arhiepiscopia Bucurestilor

 

Preafericitul Părinte DANIEL, Arhiepiscopul Bucureștilor, Mitropolitul Munteniei și Dobrogei, Locțiitorul tronului Cezareei Capadociei și Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române (DLN: 22.07.1951 - Dobresti, Timis; S: 1974 - Licentiat in Teologie -Sibiu; 1976-1980 studii de teologie la Strasbourg, Franta, si Freiburg im Breisgau, Germania; 1979 - Doctor în  Teologie - Strasbourg, Franta;  1980 - Doctor in Teologie - Bucuresti; 1980-1988: profesor si director adjunct (1986-1988) la Institutul Ecumenic Bossey, Elvetia; 1988-1990: consilier patriarhal pentru ecumenism; din 1992 - profesor la Facultatea de Teologie din Iasi; HA: 04.03.1990 ca Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Timisoarei; 1990-2007: Arhiepiscop al Iasilor si Mitropolit al Moldovei si Bucovinei; 30 septembrie 2007 - întronizat ca cel de al VI-a Patriarh al României).

 

 PF DANIEL

Preasfintitul Părinte TIMOTEI PRAHOVEANUL, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureştilor (DLN: 13.11.1966 - Rădășeni - Fălticeni, Suceava; S: 1993 - Licentiat în Teologie - Facultatea de Teologie Ortodoxă din Iași; 2014 - Doctor în Teologie la Facultatea de Teologie Ortodoxă Justinian Patriarhul din Bucuresti; 2003-2007 - Exarh al mănăstirilor din Arhiepiscopia Iașilor; 2008-2014 - Exarh Cultural al Arhiepiscopiei Bucureștilor și Mare Eclesiarh al Catedralei Patriarhale; 1.02.2014 - Reprezentant al Patriarhiei Române pe lângă Patriarhia Ierusalimului și Superior al Așezămintelor Românești de la Ierusalim, Iordan și Ierihon; HA: 30.10.2014 Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor)  PS Timotei Prahoveanul

2. Arhiepiscopia Tomisului

Înaltpreasfintitul Părinte TEODOSIE, Arhiepiscopul Tomisului (DLN:12.12.1955 - Vatra Dornei, Suceava; S: 1980 - Licentiat in Teologie-Bucuresti; 1999 - Doctor in Teologie-Bucuresti; 1986-1994: Asistent universitar la Facultatea de Teologie Bucuresti;  HA: 03.04.1994 Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor, 8.04.2001 Arhiepiscop al Tomisului).

 

3. Arhiepiscopia Targovistei

Înaltpreasfintitul Părinte Mitropolit onorific NIFON, Arhiepiscopul Târgoviștei (DLN: 05.01.1944 - Cretesti-Vidra, Giurgiu; S: 1969 - Licentiat in Teologie-Bucuresti; studii de teologie la Londra, Oxford, Ierusalim si Geneva; 1974 - Master of Theology la Londra; 1999 - Doctor in Teologie-Oradea; 1980-1982: slujitor in cadrul Arhiepiscopiei Ortodoxe Romane din America si Canada; 1982-1985: consilier patriarhal pentru Relatiile Externe Bisericesti; HA: 24.11.1985 ca Episcop-vicar patriarhal; 1994 - Episcop al Sloboziei si Calarasilor; 26.12.1999 - Arhiepiscop al Targoviștei, 10.07.2008 acordat rangul de Mitropolit onorific).

 

4. Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului

Înaltpreasfintitul Părinte CALINIC, Arhiepiscopul Argeșului și Mușcelului (DLN: 06.06.1944 - Cracaul Negru, Neamt; S: 1968 - Licentiat in Teologie-Sibiu; 1977-1981: staretul Manastirii Sinaia; 1981-1985: staretul Manastirii Cernica; HA: 17.11.1985 ca Arhiereu-vicar al Episcopiei Ramnicului; 18.11.1990 - Episcop al Argesului si Muscelului), 26.09.2009  înălțat la rangul de Arhiepiscop.

 

5. Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei 

Înaltpreasfintitul Părinte CIPRIAN, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei (DLN: 19.04.1965 - Suhulet, jud.Iasi; S: 1987 - Absolvent al Seminarului Teologic Buzau; 1992 - Licentiat al Facultatii de Teologie Ortodoxa Bucuresti; 1997 - Doctor in Telogie la Universitatea Aristotelica, Tesalonic, Grecia; 1998 -1999: Studii de bizantinologie si ecumenism, Bari, Italia. Vorbește trei limbi străine: greacă, franceză și italiană. În 1992, a intrat în monahism la mănăstirea Crasna, jud. Prahova; în 2000 a fost hirotonit ieromonah, iar în iulie 2002, a fost ales Episcop-vicar patriarhal (hirotonit arhiereu la 22 septembrie 2002), coordonând: Cancelaria Sfântului Sinod și sectoarele Relații Bisericești și Interreligioase, Comunități Externe și Social- Filantropic. Din anul 2009, este Secretarul Sf. Sinod al B.O.R. Este președintele Comisiei Patristice a Patriarhiei Române, membru în Comisia Mixtă de Dialog Teologic între Biserica Ortodoxă și Biserica Romano-Catolică și membru în Conferința Panortodoxă Presinodală), din 10 martie 2013 Arhiepiscop al Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei. HA: 22.09.2002 Episcop-vicar patriarhal, 10.03.2013 Arhiepiscop al Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei

 

6. Arhiepiscopia Dunarii de Jos 

Înaltpreasfintitul Părinte CASIAN, Arhiepiscopul Dunării de Jos (DLN: 18.03.1955 - Lopatari, Buzau; S: 1980 - Licentiat in Teologie-Bucuresti; 1984 - Doctor in Teologie-Strasbourg, Franta; 1984-1985: profesor la Seminarul Teologic Buzau; 1985-1988: Asistent universitar la Facultatea de Teologie Sibiu; 1988-1990: inspector patriarhal pentru invatamantul teologic; HA: 18.02.1990 ca Arhiereu-vicar al Episcopiei Dunării de Jos; 24.07.1994 - Episcop al Dunării de Jos, 27.09.2009 înălțat la rangul de Arhiepiscop).

 

7. Episcopia Sloboziei si Calarasilor

Preasfintitul Părinte VINCENȚIU, Episcopul Sloboziei și Călărașilor  (DLN: 23.08.1954, Bucuresti ; S: 1974-1978: Institutul Teologic de grad universitar din Sibiu; 1978-1983: Editura Institutului Biblic Bucuresti; a fost tuns in monahism in anul 1983 la manastirea Lainici, jud. Gorj; 1983 - hirotonit diacon si apoi preot; 1983-1990: redactor la Editura Mitropolia Olteniei; 1990-1994: Superior al Asezamintelor Romanesti din Tara Sfanta; HA: 2.02.1994 Episcop-vicar patriarhal, 28.06.2009: Episcop al Sloboziei si Calarasilor.
      

 

8. Episcopia Alexandriei si Teleormanului 

Preasfintitul Părinte GALACTION, Episcopul Alexandriei și Teleormanului (DLN: 17.05.1953 - C.Brancoveanu, Ialomita; S: 1981 - Licentiat in Teologie-Bucuresti; studii de teologie si ecumenism la Bossey-Geneva, Elvetia; 1980-1996: staretul Manastirii Crasna si din 1990 si exarh al manastirilor din Arhiepiscopia Bucurestilor; HA: 01.09.1996 Episcop al Alexandriei si Teleormanului).

 

9. Episcopia Giurgiului

Preasfintitul Părinte AMBROZIE, Episcopul Giurgiului (DLN: 20.04.1969 - Scorteni, jud. Prahova; S: licentiat in 1996; 1999 - master in teologie la Facultatea de Teologie Ortodoxa Bucuresti; 1999-2005: studii de Doctorat la Facultatea de Teologie a Universitatii din Salonic, Grecia; 2005 - doctor in teologie, Tesalonic, Grecia; 1990 - tuns in monahism la Schitul Crasna; 1992 - hirotonit diacon, apoi preot; 1996 - staret al Schitului Darvari din Bucuresti; 1999 - primeste rangul de Protosinghel; HA: 15.10.2000 Episcop-vicar patriarhal; 09.04.2006 Episcop al Giurgiului).

 

10. Episcopia Tulcii

Preasfintitul Părinte VISARION, Episcopul Tulcii (DLN: 19.10.1959 - Talmaciu, Sibiu; S: 1986-Licentiat in Teologie-Sibiu; 1994-1997: studii de teologie si filosofie la Atena, Grecia; 1991-1996: Asistent universitar la Facultatea de Teologie Sibiu; 1996-1998: consilier administrativ la Arhiepiscopia Sibiului; HA: 12.10.1997 Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Sibiului; 25.03.2008 Episcop al Tulcii) .

 

Foto Evenimente
Anul omagial - 2017
Filantropia Bisericii
Hotărâri ale Sfântului Sinod