sfantul-sinod > Membrii Sfântului Sinod > Mitropolia Ortodoxa Romana a Europei Occidentale si Meridionale

Mitropolia Ortodoxa Romana a Europei Occidentale si Meridionale

 

VIII. MITROPOLIA ORTODOXA ROMANA A EUROPEI OCCIDENTALE SI MERIDIONALE
 

1. Arhiepiscopia Ortodoxa Romana a Europei Occidentale

Înaltpreasfintitul Părinte IOSIF, Arhiepiscopul Ortodox Român al Europei Occidentale si Mitropolitul Ortodox Român al Europei Occidentale și Meridionale (DLN: 19.02.1966, Viseu de Jos, Maramures; civil: Ilie POP; S: 1993 - Licentiat in Teologie-Sibiu; 1993-1994: profesor la Seminarul Teologic si asistent la Facultatea de Teologie din Alba Iulia; 17.04.1994 - tuns in monahism; 1994-1998: studii de doctorat la Institutul Saint Serge din Paris, Franta, si duhovnic la Manastirea "Notre-Dame-de-Toute-Protection" - Bussy-en-Othe, Franta; HA: 15.03.1998 - Arhiepiscop al Arhiepiscopiei Ortodoxe  Romane pentru Europa Occidentala si Meridionala; 21.10.2001 – înălțat la rangul de Mitropolit al Mitropoliei Ortodoxe  Romane a Europei Occidentale și Meridionale).

Preasfintitul Părinte MARC Nemțeanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Europei Occidentale (DLN: 11.05.1958 - Paris, Franta;  S : 1995 - Licentiat in Teologie-Iasi; 6.09.1992 - tuns in monahism la manastirea Sihastria; 1996-1997: preot la parohia "Sfântul Gherman si Sfântul Clodoald" de la Louveciennes ; 1997-2003: preot la Manastirea "Sfântul Siluan" - Saint-Mars-en-Locquenay, Franta; 2003-2005 : paroh al parohiei "Sfântul Iosif" din Bordeaux; HA: 7.05.2005 - Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Europei Occidentale). 

2. Episcopia Ortodoxa Romana a Italiei

Preasfintitul Părinte SILUAN, Episcopul Ortodox Român al Italiei (DLN: 5.03.1970 - Gura Raului, Sibiu; S: 1993 - Licentiat in Teologie-Sibiu; 1994-2001: studii de doctorat la Institutul Saint Serge din Paris, Franta si duhovnic la Manastirea "Notre-Dame-de-Toute-Protection" - Bussy-en-Othe, Franta; 21.06.2001 – tuns in monahism; HA : 21.10.2001 - Episcop-vicar al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale, 8.05.2008 Episcop Ortodox Român al Italiei).

 

Preasfinţitul Părinte ATANASIE de Bogdania, Arhiereu vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei (DLN: 17.01.1982, Chișinău, Republica Moldova); S: 2010A obținut licența în teologie pastorală în anul 2010; 2010 – 2012 a urmat cursurile unui Master în Teologie Practică (Drept Canonic), la Facultatea de Teologie „Andrei Șaguna” – Sibiu; HA: 01.05.2018  Arhiereu vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

 

 PS Atanasie de Bogdania

3. Episcopia Ortodoxa Romana a Spaniei si Portugaliei

Preasfintitul Părinte TIMOTEI, Episcopul Ortodox Român al Spaniei și Portugaliei  (DLN: 12.04.1975, Satu Mare, Satu Mare; civil: Felician LAURAN; S: 1997 – Licențiat în Teologie – Cluj-Napoca; 24.03.1998 – tuns în monahism la Sfânta Mânăstire Nicula; 1999-2001: studii de masterat la Institutul Saint Serge din Paris, Franța și duhovnic la Mânăstirea „Notre-Dame-de-Toute-Protection” – Bussy-en-Othe, Franța; octombrie 2001-prezent: doctorand la catedra de „Istoria Bisericească Universală” din cadrul „Facultății de Teologie Ortodoxă” din Cluj-Napoca; HA: 25.05.2008 – Episcop Ortodox Român al Spaniei și Portugaliei).

 

 

Preasfințitul Părinte TEOFIL de Iberia, Arhiereu vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei şi Portugaliei (DLN: 13.05.1971, Desești, județul Maramureș; S: 1996 – Licențiat în Teologie – Cluj-Napoca; 08.03.1992 - tuns în monahism cu numele de Teofil; 1992 – hirotonit ierodiacon şi ieromonah pe seama Mănăstirii Nicula; din 2008 a fost eclesiarhul Catedralei Mitropolitane din Cluj-Napoca, preluând și ascultarea de președinte al Consistoriului Monahal Eparhial; HA: 15.04.2018 - Arhiereu vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei şi Portugaliei).

 Hirotonie-PS-Teofil-23-593x890.x71918
Foto Evenimente
Anul omagial - 2018
Filantropia Bisericii
Hotărâri ale Sfântului Sinod