sfantul-sinod > Membrii Sfântului Sinod > Episcopia Daciei Felix

Episcopia Daciei Felix

 

XI. Episcopia Daciei Felix
 
Preasfintitul Părinte IERONIM, Episcopul Daciei Felix (DLN: 21.11.1959 - Brăieşti, judeţul Buzău; S: 1981 - Seminarului Teologic; - Licentiat al Institutului Teologic Universitar din București; Iulie 1986 închinoviat la Mănăstirea Bistriţa, judeţul Neamţ; 2 ianuarie 1987 a depus voturile monahale, a fost hirotonit ieromonah şi duhovnic la Mănăstirea Bistriţa – Neamţ; 29 aprilie 1988 preot slujitor la Catedrala Patriarhală din Bucureşti şi responsabil al Biblioteci Centrale Patriarhale; 2 martie 1990 Eclesiarh al Catedralei Patriarhale; 25 decembrie 1990, Prea Fericitul Părinte Teoctist, Patriarhul României, l-a hirotesit întru Protosinghel; 10 aprilie 1994 a primit Crucea Patriarhiei Române şi hirotesia de Arhimandrit; 5 august 1994 - Delegat al Patriarhiei Române la Sfintele Locuri şi Superior al Sfintelor Aşezăminte Româneşti de la Ierusalim, Ierihon şi Iordan; a fost distins cu Crucea Patriarhală a Patriarhiei Ecumenice, de către Patriarhul Bartholomeu I al Constantinopolului, şi Crucea Ierusalimului, devenind „Cavaler al Sfântului Mormânt” al Învierii Domnului din Ierusalim, prin decizia Patriarhului Diodor I al Ierusalimului, cât şi cu Crucea patriarhală Rusă, dăruită de către Patriarhul Alexei al II-lea al Moscovei şi a toată Rusia.  HA: 29.05.2014 (Episcop-vicar patriarhal, cu titulatura Sinaitul); 05.07.2022 - Sfântul Sinod l-a ales în demnitatea de Episcop (administrator) al Daciei Felix.
 PS Ieronim Sinaitul

 

Foto Evenimente
Anul omagial - 2022
Filantropia Bisericii
Hotărâri ale Sfântului Sinod