sfantul-sinod > Membrii Sfântului Sinod > Mitropolia Clujului, Maramureșului și Sălajului

Mitropolia Clujului, Maramureșului și Sălajului


 

IV. MITROPOLIA CLUJULUI, MARAMUREŞULUI ŞI SĂLAJULUI, cu eparhiile
 

1. Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului 

Înaltpreasfintitul Părinte ANDREI, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului, Mitropolitul Clujului Maramureșului și Sălajului şi Locţiitor de Episcop al Eparhiei Maramureşului şi Sătmarului (DLN: 24.01.1949 - Oarta de Sus, Maramures; S: 1972 - Licentiat al Facultatii de Constructii Cai Ferate Bucuresti; 1978 - Licentiat in Teologie-Sibiu; 1998 - Doctor in Teologie-Bucuresti; H.A: 25.02.1990  Arhiereu-vicar al Episcopiei Alba Iuliei; 16.10.1990 Episcop al Alba Iuliei; 16.07.1998 înălțat la rangul de Arhiepiscop al Alba Iuliei; 25.03.2011 Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului).

 IPS ANDREI

Preasfintitul Părinte BENEDICT BISTRIȚEANUL, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei (DLN: 13.02.1984-Abrud; S: 2008-Licentiat in Teologie-Alba Iulia; 17.01.2015-tuns în monahism la Mănăstirea Nicula; 25.12.2017-ridicat la rangul de arhimandrit; HA: 23.02.2020 Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Clujului).

 PS Benedict Bistriteanul

2. Episcopia Ortodoxa Romana a Maramuresului si Satmarului 

 
Preasfintitul Părinte IUSTIN, Episcopul Maramureșului și Sătmarului (DLN: 23.06.1961 - Rozavlea, Maramures; S: 1992 - Licentiat in Teologie-Sibiu; 1988-1994: staretul Manastirii Rohia, Maramures; 2011 - Doctor în Teologie la Cluj-Napoca. Lucrarea de doctorat este intitulată Personalitatea Sfântului Ioan Botezătorul între mărturie și mesianism iudaic, în descrierea Evangheliilor și a literaturii necreștine. HA: 17.04.1994 Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe a Maramureșului și Sătmarului). 27.12.2016 Episcopul Maramureșului și Sătmarului  IPS IUSTIN
Preasfinţitul Părinte TIMOTEI Sătmăreanul, Arhiereu-vicar ales al Episcopiei Maramureșului și Sătmarului (DLN: - localitatea Rohia,  județul Maramureș,  în data de 13 ianuarie 1974. S: A depus voturile monahale la Mănăstirea Rohia în 1994, fiind hirotonit ieromonah în anul 2005.  Din anul 2006 a îndeplinit funcția de exarh al Mănăstirilor din Episcopia Maramureșului și Sătmarului. Din anul 2006 este doctor în Teologie – Facultatea de Teologie Ortodoxă din Tesalonic. Ales Arhiereu-vicar al Episcopiei Maramureșului și Sătmarului în 24.05.2018; HA - 24.06.2018).
 Episcopul Timotei Sătmăreanul

3. Episcopia Salajului

Preasfintitul Părinte PETRONIU, Episcopul Sălajului (DLN: 30.11.1965 - Targu Mures; S: 1989-1990 - Institutul Teologic de grad univesitar Sibiu; 1990-1993: Institutul Teologic de grad univesitar Cluj: 1993-1994: studii de limba greaca; 1994-1998: doctor teologie Tasalonic; HA: 1.10.2000 Arhiereu-vicar al Episcopia Ortdoxe Române a Oradiei, 13.04.2008 Episcop al Sălajului).

 PS PETRONIU

 

Foto Evenimente
Anul omagial - 2021
Filantropia Bisericii
Hotărâri ale Sfântului Sinod