sfantul-sinod > Membrii Sfântului Sinod > Mitropolia Moldovei și Bucovinei

Mitropolia Moldovei și Bucovinei

 

II.MITROPOLIA MOLDOVEI ȘI BUCOVINEI, cu eparhiile:
 

1. Arhiepiscopia Iasilor 

Înaltpreasfințitul Părinte TEOFAN, Arhiepiscopul Iașilor și Mitropolitul Moldovei si Bucovinei (DLN: 19.10.1959 - Corbi, jud.Arges; S: 1984 - Licentiat in Teologie - Bucuresti; 1985 - 1990: studii de teologie si Doctor in Teologie (1990) la Institutul Teologic Saint Serge din Paris, Franta; 1990-1993: Secretarul Cabinetului Patriarhal;  HA: 15.09.1991 Episcop-vicar patriarhal; 22 octombrie 2000 Arhiepiscop al Craiovei și Mitropolit al Olteniei; 8.07.2008 Arhiepiscop al Iașilor și Mitropolit al Moldovei și Bucovinei).  

 

IPS TEOFAN

Preasfinţitul Părinte NICHIFOR Botoşăneanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor (DLN: 14.11.1967 - Brăila, jud. Brăila. S: 1997 - Licenţiat în Teologie - Iaşi; 1995 - tuns în monahism; 2009 - Exarh al Mănăstirilor din Arhiepiscopia Iaşilor; 2018 - Doctor în Teologie; 2019 - premiul special al publicului la faza naţională a Concursului internaţional „Ma thèse en 180 secondes”, organizat de AUF (Agence Universitaire de la Francophonie); HA: 07.03.2021).

PS_Nichifor_Botoşăneanul.jpg 

2. Arhiepiscopia  Sucevei şi Rădăuţilor

Înaltpreasfințitul Părinte CALINIC, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor  (DLN: 18.11.1957 - Iași; S: între 1985-1989 studiază la Institutul Teologic de Grad Universitar din Sibiu (licențiat în anul 1989), între 1992-1995 studiază, în regim privat, la Facultatea de Medicină din cadrul Academiei Mihăilene, între 1994-1998 urmează cursurile Facultății de Drept din cadrul Universității Petre Andrei din Iași (licențiat în anul 1998), în 14 mai 1998 susține teza de doctorat la Facultatea de Filosofie din cadrul Universității Alexandru Ioan Cuza din Iași, specializarea Istoria Filosofiei, iar la 28 decembrie 2004 susține teza de doctorat la Facultatea de Filosofie a Universității Alexandru Ioan Cuza din Iași, specializarea Epistemologie și Filosofia Științei; în martie 1980 este închinoviat la Mănăstirea  Putna, județul Suceava; în anul 1984 este tuns în monahism, la aceeași mănăstire; la 14 mai 1986 este hirotonit ierodiacon, iar la 15 august 1986 este hirotonit ieromonah pe seama Mănăstirii Putna; în octombrie 1990 este numit stareț al Mănăstirii Râșca, județul Suceava; HA: este hirotonit arhiereu la 25 martie 1991, ca Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, cu titulatura Botoșăneanul; la 21 iulie 2020 este ales Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților de către Sfântul Sinod, fiind întronizat în această demnitate la 26 iulie 2020).

 

 PS CALINIC
Preasfinţitul Părinte DAMASCHIN Dorneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților (DLN: 24.06.1981 - Dorneşti, Suceava; S: Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Mitropolit Dosoftei” Suceava, apoi la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iaşi, secția Pastorală; Între anii 2006-2008 a urmat cursuri postuniversitare de masterat în cadrul Facultăţii de Teologie „Patriarhul Justinian” din Bucureşti, secţia Doctrină şi Cultură; a fost închinoviat la Mănăstirea Sihăstria Putnei în data de 19 iulie 2004, apoi tuns în monahism pe 18 decembrie 2005. A fost hirotonit ierodiacon de PS Calinic Botoșăneanul în 25 martie 2006, după care, în 28 aprilie 2006 a fost hirotonit preot de IPS Pimen. Hirotesia întru protosinghel a avut loc în data de 9 noiembrie 2009, iar cea întru arhimandrit în 25 martie 2012. HA: 23.07.2017  Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Sucevei). PS Damaschin Dorneanul

3. Arhiepiscopia Romanului și Bacăului

 

Înaltpreasfintitul Părinte IOACHIM, Arhiepiscop al Romanului și Bacăului (DLN: 29.03.1954-Stanita, Neamt; S: 1980-Licentiat in Teologie-Bucuresti; 1991-1994 studii teologice si Doctor in Teologie (1994) la Institutul Saint Serge din Paris, Franta; 1985-1990 arhidiacon la Catedrala Mitropolitana din Iasi si redactor la revista “Mitropolia Moldovei si Bucovinei”; 1991-2000 fondeaza si slujeste la manastirea ortodoxa romana de maici “Buna Vestire” de la Rosiers, Franta; HA: 01.05.2000 Arhiereu-vicar al Episcopiei Romanului, 13.09.2009 înălțat la rangul de Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Romanului și Bacăului; 4.01.2015 - Arhiepiscop al Romanului și Bacăului)
IPS IOACHIM
4. Episcopia Husilor
 
 
Preasfinţitul Părinte IGNATIE, Episcopul Huşilor (DLN: 07.07.1976 - Bilbor, jud. Harghita; S: A urmat cursurile Colegiului „Mihai Eminescu” din Topliţa, jud. Harghita (1991-1992), ale Seminarului Teologic Ortodox „Mitropolit Simion Ştefan” Alba Iulia (1992-1997) şi ale Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia (1997-2001). A fost admis la cursurile doctorale de la Facultatea de Teologie „Andrei Şaguna”, Sibiu. Studiile doctorale au fost continuate la Facultatea de Teologie din Bucureşti şi a obţinut titul de doctor în 2011. A fost hirotonit diacon şi preot în anul 2001 şi tuns în monahism în 2008, pe seama Mănăstirii Sfânta Treime din Alba Iulia (Catedrala arhiepiscopală). În data de 24 octombrie 2011 a fost ales Arhiereu vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei şi Portugaliei, cu titulatura Mureşeanul. HA: Hirotonia a avut loc în 11 decembrie 2011 în Catedrala Mitropolitană Sfinţii Arhangheli Mihail, Gavriil şi Rafail din Paris, Franţa; Din 22.10.2017 este Episcopul Huşilor.
PS Ignatie4

 

Foto Evenimente
Anul omagial - 2021
Filantropia Bisericii
Hotărâri ale Sfântului Sinod